Browsed by
Category: Spotkania

Spotkanie koła

Spotkanie koła

Zapraszamy na referat Adriana Radziewicza “Nierówności”! Podczas referatu, zostanie udowodniona pewna prosta i bardzo dobrze znana nierówność na kilka sposobów. W tym celu użyjemy między innymi nierówności Jensena i Cauchy’ego-Schwartza. W trakcie spotkania odbędzie się mini quiz za pomocą aplikacji Kahoot, w którym można wygrać drobne upominki. Do zobaczenia w piątek 31 marca w A.4.1 (bud. C-19) o godzinie 15:00.

Spotkanie koła

Spotkanie koła

Mamy nadzieję, że sesja już za Wami. W ramach rozluźnienia po minionym semestrze i trudnych egzaminach zapraszamy Was na planszówki! Wszyscy planszówkowicze są mile widziani już w ten piątek 10 lutego o godzinie 16:00 w C-11 sala 2.11.

Spotkanie Koła

Spotkanie Koła

Serdecznie zraszamy na ostatnie przed przerwą świąteczną spotkanie KNM, na którym zostanie wygłoszony wykład Tomka Skalskiego pt. “Problem kolekcjonera kuponów”. Spotkanie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17:05 w budynku C-4 w sali 34. W tym poście znajdziecie wstęp do referatu.

Spotkanie Koła

Spotkanie Koła

Serdecznie zapraszamy na spotkanie KNM z referatem Dominika Bojko, które odbędzie się 25.10.2022 we wtorek o godzinie 15.15 w sali P.01 (budynek C-11). Poniżej jest krótki opis napisany przez Dominika. Niemal wszystkim znana jest historia z 1786 r., o młodym Carlu Friedrichu Gaussie, który w wieku 9 lat policzył w pamięci sumę liczb naturalnych od 1 do 100. Nie mniej, pewne wzory na sumy naturalnych potęg kolejnych liczb naturalnych znane były już Faulhaberowi w 1631 r. Odkrył on pewne własności…

Read More Read More

Spotkanie koła

Spotkanie koła

Serdecznie zapraszamy na spotkanie KNM z referatem Kingi Sztonyk, które odbędzie się w tą środę (08.06.2022) o godzinie 17:05 w sali P.01 (bud. C-11). Poniżej krótki opis napisany przez Kingę. Wśród dowolnej grupy sześciu osób zawsze można znaleźć trzy osoby, które znają się wzajemnie (każda z każdą) lub takie trzy osoby, które wcale się nie znają (żadna z żadną). Czy można ten fakt uogólnić? Co jeśli będziemy szukać takiej grupy czterech osób, pięciu osób, n osób? Na referacie przedstawimy to…

Read More Read More

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Masz dość tego, gdy ktoś zagląda Ci w ekran i czyta co piszesz? Co jeżeli przy odrobinie matematyki udałoby się zaszyfrować wiadomość, tak aby była zupełnie nieczytelna dla podglądaczy? A może po prostu znudziły Cię zwykłe zagadki logiczne i chcesz sprawdzić swoich sił w kryptoanalizie? Na spotkaniu będziecie mogli poznać kilka szyfrów historycznych, które zapoczątkowały obecne dzisiaj zabezpieczenia np. transakcji bankowych. O szyfrach opowie Tomasz Stroiński, zapraszamy wszystkich zainteresowanych w czwartek o 13:15 do P.01 (bud. C-11). Jeśli nie możecie…

Read More Read More

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Na najbliższym spotkaniu koła, które odbędzie się 1 czerwca o godzinie 17:05 będziemy grać w planszówki. “Skąd ten kształt?” to autorska gra karciana mająca na celu zapoznanie graczy z pojęciem sumy Minkowskiego dla przestrzeni dwuwymiarowej na przykładzie odcinków i trójkątów. Istota gry podobna jest do tangramu czy stomachionu, gdzie za pomocą ustalonych składników mamy ułożyć pewien kształt. Jedyne różnice, to wykorzystanie różnych sum (mnogościowej i Minkowskiego) oraz fakt, że “Skąd ten kształt?” jest dynamiczną i karcianą grą wieloosobową. Na spotkaniu…

Read More Read More

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła! Tym razem referat przedstawi Dominik Bojko, a tematem referatu będzie wstęp do teorii kategorii z zastosowaniami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do P.01 (C-11) w ten piątek (27.05.2022) o godzinie 13:15. Poniżej krótkie streszczenie napisane przez Dominika. Teoria Kategorii jest dość kontrowersyjnym działem matematyki.Jest próbą zgeneralizowania różnych teorii i działów matematyki przy pomocy jednego konceptu. Niektórzy przez to nazywają ją metamatematyką, czy filozofią matematyki. W swoim nie za długim wprowadzeniu do tej teorii przedstawię bazowe pojęcia…

Read More Read More