Wszystkie wpisy, których autorem jest Iwona Zielińska

Recenzja książki „Logika i argumentacja”

Dziś przedstawiamy kolejną nowość matematyczną od Wydawnictwa Naukowego PWN: „Logika i argumentacja” Andrzeja Kisielewicza.

Ciekawa pozycja, która w sposób przystępny stara się tłumaczyć podstawowe zagadnienia logiki i argumentacji oraz ukazuje ich zastosowanie w konkretnych sytuacjach.
Książka pełna jest bardziej i mniej znanych zagadek logicznych z rozwiązaniami, co wzbogaca jej zawartość, ale także wymusza aktywne z niej korzystanie. Zabawne przykłady z łatwością zapadają w pamięci, przemycając tym samym przydatną wiedzę, co jest dobrym zabiegiem dydaktycznym.
Książka jest przyjazna dla czytelników i mimo że skierowana do studentów i nauczycieli, to każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To taki podręcznik, w którym naprawdę można się zaczytać.

Autorem recenzji jest Aneta Antkowiak, studentka Politechniki Wrocławskiej.

Recenzja książki „Przechytrzyć Murphy’ego…”

W ramach współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN podjęliśmy się zrecenzowania kilku matematycznych nowości. Już dziś przedstawiamy jedną z nich: „Przechytrzyć Murphy’ego, czyli matematyka na co dzień”.

Wygląd
Oprawa, jak to oprawy, informuje nas o autorze, tytule i wydawnictwie. Na odwrocie znajdziemy informacje o patronach i przykładowo wyciągniętą z książki tezę dotyczącą… bitwy na pomidory. Cóż – to uzasadnia dlaczego jako tło wybrano zestawienie pomidorów, ludzkich sylwetek i strzałek. Dostajemy także krótką listę innych tematów, które zostaną poruszone w książce. I wygląda na to, że będziemy się nieźle bawić.
Jeśli chodzi o aparycję, to jest jeszcze jedna rzecz widoczna na pierwszy rzut oka, choć niezbyt oczywista do zauważenia: format. Wydanie pierwsze to miękka okładka i papier rozmiaru zbliżonego do A5. Dlaczego o tym wspominam? Bo autor poświęca temu zagadnieniu cały rozdział (króciuteńki, ale jednak). Dowiadujemy się troszkę o historii standaryzacji kartek papieru i, przede wszystkim, o właściwościach uzasadniających dlaczego dla większości otaczających nas dokumentów stosujemy
wymiary właśnie takie a nie inne. Matematyka zostaje użyta do zrozumienia czegoś powszechnie używanego, z czego większość z nas nie zdaje sobie spray. Miły gest ze strony autora, prawda?
Układ
Tak skonstruowana jest cała książka. W każdym rozdziale znajdziemy nieco historii albo narrację, która sprawi, że wspólnie zechcemy zgłębić temat. Nie spotkamy się jednak z suchymi rozważaniami, ale zostaniemy przeprowadzeni przez wyczerpujące dowody stawianych tez. Będziemy mogli krok po kroku prześledzić obliczenia doprowadzające nas do rozwiązań. Oczywiście, jak to w książkach o matematyce bywa, co rusz dostaniemy zagadnienia poboczne „do samodzielnego rozwiązania”, więc bardziej ambitni czytelnicy nie będą się nudzić. Jest zresztą więcej takich drobnych niespodzianek dla miłośników królowej nauk. W jednym z początkowych rozdziałów zostajemy ostrzeżeni wprost o tym,
że co jakiś czas dostaniemy bez ostrzeżenia, tak dla rozrywki, zamaskowany paradoks kształtujący naszą opinię w sposób nieco wymijający sztywne prawa logiki. Podjęcie rękawicy rzuconej przez autora i wyłapywanie tych kruczków okazuje się być wyśmienitą zabawą.
Treść
Od początku widać, że książka ma na celu dostarczanie rozrywki zarówno narratorowi, jak i nam – odbiorcom. Już sam dobór tematów mówi wiele o wydźwięku opracowania. Przeglądając spis treści natkniemy się na takie tytuły rozdziałów jak: „Logika imprezy”, „…kolejka przed bankiem”, „Matematyka w procesach sądowych”, „Żółta kaczuszka…”. Na pierwszy rzut oka zupełnie niepowiązane. Ułożone są jednak w odpowiedni sposób. Pomiędzy cięższe tematy wplatane są prostsze zagadnienia, przez co książka nie męczy czytelnika. Kolejne części wiąże ze sobą narracja lub wybór dziedziny matematyki użytej do rozwiązywania zagadnień. W rezultacie książkę czyta się płynnie, bez potrzeby przypominania sobie „jak w ogóle znaleźliśmy się w tym miejscu”. Dobrze, że o
to zadbano, bo jest to jedna z bolączek wielu pozycji opisujących matematykę.
Dla kogo?
Nie każdy jednak przeczyta książkę jednym tchem. Pojawiają się w niej bowiem elementy rachunku różniczkowego, prawdopodobieństwa, czy zagadnienia tak złożone jak Małe Twierdzenie Fermatakod RSA. Adresat musi więc posiadać pewien zakres umiejętności w dziedzinie matematyki, jeśli zechce w pełni skorzystać z zawartej w opracowaniu wiedzy. Sam autor zaczyna jeden z rozdziałów słowami: „Niczego tak bardzo nie brakuje nam rodzicom w trakcie wychowywania dzieci jak autorytetu”. W ten sposób wprost określa grupę docelową dla swojego tekstu. W innych miejscach pojawiają się zagadnienia opisujące życie akademickie lub spotkania towarzyskie. Przez to młodszym odbiorcom może być ciężko wczuć się w temat. Z drugiej strony dostajemy także problemy, które
możemy rozwiązywać nawet z własnymi dziećmi (albo z cudzymi, jeśli nie posiadamy własnych), np. bajkę o rycerzu walczącym ze smokiem, będącą prostym, acz ciekawym ćwiczeniem arytmetycznym.
Podsumowanie
Książka nie tylko opisuje wybrane elementy życia codziennego, ale też wyjaśnia i tłumaczy własności sprawiające, że na co dzień nie zastanawiamy się nawet nad intuicyjnością otaczających nas rozwiązań. Znajdziemy w niej przede wszystkim treści dla osób mających edukację już za sobą, choć sporadycznie pojawią się tematy mogące zainteresować młodszych czytelników. Zagadnienia przedstawione są przystępnie, bez zbędnych szczegółów technicznych, co wpływa na płynność czytania. Autor wplata w swe rozważania wiele humoru i stara się nas angażować w zabawę. Trzeba przyznać, że wychodzi mu to znakomicie, choć – jak próbuje nas przekonać – „Jeżeli coś może się nie
udać, to się nie uda”. Wygląda więc na to, że ta książka nie mogła się nie udać.

Autorem recenzji jest członek naszego Koła – Piotr Jaworski.

Wyniki I etapu Continuum

Uczestnicy zakwalifikowani do finału VI edycji konkursu Continuum to:

kat: OPEN
Jędrzej Biedrzycki
Mateusz Kandybo
Adam Morawski

kat: EXPERT
Grzegorz Adamski
Bartosz Biadasiewicz
Katarzyna Błachnia
Kacper Chyła
Łukasz Kalinowski
Andrzej Kokosza
Mieczysław Krawiarz
Robert Kwieciński
Łukasz Maślanka
Karol Niczyj
Piotr Nowakowski
Paweł Rzońca
Karolina Surma
Filip Turoboś
Wojciech Wawrów

Gratulujemy i przypominamy, że II etap konkursu odbędzie się 20.05.2017 o godzinie 10:00 w sali 204 w budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej.
Harmonogram zawodów:
9:50 – zbiórka finalistów, oficjalne otwarcie zawodów,
10:00-13:00 – rozwiązywanie zadań,
13:00 – ~14:15 – demonstracja gier firmy G3,
~14:15 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, pamiątkowe zdjęcie.

Nagrodami głównymi w konkursie są czytniki e-booków oraz nagrody ufundowane przez sponsorów: G3, wydawnictwo GIS, Logimix i Mag Planszowy.

VI edycja konkursu Continuum

Już od ponad miesiąca trwa kolejna edycja Continuum. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania z zadaniami. Nawet jedno dobrze rozwiązane zadanie gwarantuje uczestnictwo w konkursie. W tym roku konkurs będzie rozgrywany w dwóch kategoriach:
EXPERT – dla dla studentów kierunków matematycznych;
zadania https://www.dropbox.com/s/uttpa6amof73qz1/C-expert.pdf?dl=0
OPEN – dla licealistów oraz studentów innych kierunków;
zadania https://www.dropbox.com/s/umtdjmv8e3wtodt/C-Open.pdf?dl=0
Zdecydowaliśmy przedłużyć termin, w jakim możecie przysyłać swoje rozwiązania! Nowy termin to 7 maja. Można je wysyłać drogą elektroniczną na adres: knm.pwr@gmail.com, wpisując w tytule maila „Konkurs Continuum”
lub pocztą na adres:

Koło Naukowe Matematyki
Wydział Matematyki,
ul. Janiszewskiego 14a, 50-370 Wrocław
Finał planujemy na 20 maja.

Szczegółowy regulamin 6. edycji: https://www.dropbox.com/s/d23kml9fwomp3ni/Regulamin%20Continuum%202017.docx?dl=0

Regulamin III Turnieju Set-a

W najbliższą niedzielę 2 kwietnia 2017 odbędzie się III otwarty Turniej gry SET organizowany przez Koło Naukowe Matematyki. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i przedstawiamy jego Regulamin.

Regulamin III Otwartego Turnieju gry SET organizowanego przez KNM
Zasady ogólne:
1. Celem „III Otwartego Turnieju gry SET organizowanego przez KNM”, zwanego
dalej „Turniejem”, jest zwiększenie zainteresowania matematyką oraz grami planszowymi
wśród wrocławian.
2. „III Otwarty Turniej gry SET organizowany przez KNM”
przeprowadzany jest przez Koło Naukowe Matematyki zwane dalej KNM przy współpracy z organizatorami Festiwalu Gier Planszowych „Gratislavia” oraz wydawcą gry
SET – firmą G3.
Organizacja i przebieg zawodów:
1. Turniej trwa jeden dzień, tj. 2 kwietnia 2017 roku. Konkurs składa się z kilku
etapów, których liczba zależna jest od liczby zgłoszonych uczestników. Każda runda
polega na rozgrywkach w podgrupach n-osobowych, które rozgrywają pomiędzy sobą
n partii gry „SET”. Liczba n zależna jest od rundy, liczby zgłoszonych zawodników
oraz decyzji organizatorów Turnieju. Z każdej rundy do rundy następnej przechodzi
k zawodników, przy czym k jest równe co najmniej 1 i nie przekracza 2n. Wynik
końcowy uzależniony jest od sumarycznej liczby setów zebranej w ciągu wszystkich
partii w rundzie. O pierwszeństwie decyduje naciśnięcie dzwonka, co oznacza odnalezienie odpowiedniej trójki kart. Wskazywanie nieprawidłowych setów skutkuje
dwoma setami ujemnymi.
2. W rundzie finałowej rozgrywa się n partii gry. W finale k jest równe 0, natomiast
zwycięzca tej rundy zostaje zwycięzcą Turnieju.
Nagrody:
1. Nagrody przewidziane w Turnieju otrzymują wszyscy uczestnicy rundy finałowej.
2. Osoba, która zajęła p-te miejsce w Turnieju, przy czym p jest liczbą naturalną
dodatnią, może zrzec się nagrody jej przypadającej na rzecz osoby, która zajęła
(p+1)-sze miejsce, której odtąd przypada nagroda.
Postanowienia końcowe:
1. Decyzje w sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem podejmują organizatorzy
Turnieju.
2. Uczestnik Turnieju wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych
zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych.

Walne Zgromadzenie Koła

W dniu 09.03.17 odbyło się Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Matematyki. Wybrano nowy Zarządu, w którego składzie znaleźli się:
– Bartosz Pawliczak – IV rok Matematyki – prezes koła;
– Asia Waczyńska – I rok Matematyki Stosowanej – zastępca prezesa koła;
– Arek Poziemski – II rok Matematyki – zastępca prezesa koła.
Omówiono minione inicjatywy m. in. konkurs Continuum, Turnieje gry SET, Matematyczne Pojedynki, cotygodniowe spotkania i różnorodne wykłady. Ogłoszono również plany na przyszły rok. Po części oficjalnej odbyła się integracja w Cybermachinie.

Turniej SET-a

W niedzielę, 6. listopada, odbył się zorganizowany przez Koło Naukowe Matematyki – Politechnika Wrocławska turniej SET-a w Strefie Kultury Studenckiej w ramach festiwalu Gratislavia XV.

W rywalizacji wzięło udział 17 osób, z których wyłoniono zwycięzców: 
 1. miejsce – Oliwia Kropidłowska – LO III Wrocław
 2. miejsce – Maja Welc – Gimnazjum 29 Wrocław

 3. miejsce – Tomasz Skalski – prezes KNM-u.

Chcemy gorąco podziękować wszystkim przybyłym na to spotkanie, za poświęcony czas i świetną zabawę. Zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłych wydarzeniach organizowanych przez KNM.
Do zobaczenia!